عرض مشاركة واحدة
 
  #7  
قديم 09-14-2009
سليم سليم غير متواجد حالياً
عضو مرابط
 
تاريخ التسجيل: May 2009
المشاركات: 554
افتراضي رد: كيف أسلم هؤلاء....البسطاء من الناس

اليوم موعدنا مع الأخت المسلمة"خديجة":
M-am intors acasa

Se spune: "casa ta este acolo unde i-ti e sufletul, unde te simiti bine" sa va spun cum am descoperit eu cu adevarat islamul, desi cred ca o sa va para o poveste ca toate celelate.

Am 16 ani si m-am nascut intro familie crestina, insa de mica de la 5-6 ani adoram povestile "Seherezada", 1001 de nopti", consideram lumea araba un basm, ceva feeric in felul cum traiesc acei omeni. Cand am mai crescut si am pus intrebari celor din jurul meu despre acea lume, mi-au zis ca e altfel, ca e o lume cruda si rea, nu i-am crezut insa nu mai credeam in basme.

Acum un an Allah Preainaltul mi-a deschis sufletul si inima si mi-a oferit oportunitatea sa inteleg ce e cu acea lume si sa o pot urma si eu. Sunt o fire care considera ca cel mai bun lucru pe care il fac, il fac eu singura fara ajutorul nimanui, imi trebuie doar un imbold. De la 13 ani mi-am asumat si inca continui sa imi asum deciziile mele, mereu am dorit sa fiu aproape de Dumnezeu, in fiecare seara ma rugam LUI sa imi arate calea sa ma ghideze, simteam ca in religia in care ma nascusem nu era ceva in ordine, insa nu aveam curajul sa o recunosc cu voce tare, simteam ca locul meu nu e printre crestini ( la biserica ma simteam precum o turista care vine intro tara de la capatul celalant al planetei, spuneam Hristos a inviat de pasti, desi imi puneam intrebarea cum sa te poti mantuii tu prin sacrificiul altuia? si intrebarile continuau, citeam din Biblie si nu prea intelegeam mare lucru)

A venit si vremea sa ajung la liceu, si aici am avut in cadrul orelor optionale ora de ISTORIA RELIGIILOR si alhamdulillah dupa ce am studiat credintele preistorice am ajuns la islam, abia asteptam orele acelea, in sufletul meu se intampla ceva minunat desi era prezentata ca orice alta religie mie imi trezea un interes inimaginabil si am inceput sa caut infirmatii si la biblioteci despre islam, vroiam sa citesc ceva din "cartea cartilor" CORAN si nu o gaseam pe nicaieri nici pe internet chiar. Intro zi profesorul mi-a adus o traducere a CORANULUI si am citit prima sura Al-Fatiha, am simtit ceva minunat semana cu Biblia pe care o citeam eu, dar scria foarte direct, pe intelesul meu. Allahu Akbar atunci am inteles ca aceasta e calea pe care o cautam, si am intrat pe net pe you tube si am scris intr-un grup unei fete care era musulmana, i-am zis ca vreau sa stiu cat mai mult despre islam, pentru ca simt ceva special in legatura cu aceasta religie. Apoi a urmat ziua in care am spus Sahada am spus-o pe internet in orasul meu ne existand moschee, iar parintii mei ne fiind de acord cu islamul, deci nu mi-ar fi permis sa merg la moschee. DIN ZIUA ACEEA TOTUL A FOST ASA CUM A TREBUIT SA FIE, DESI E GREU FATA DE FAMILIE, AM UN MARE AVATAJ, SUFLETUL MEU SI-A REGASIT LINISTEA, MODUL DE VIATA ISLAMIC, CREDINTA SI SCOPUL VIETII MELE aceala de A-L SLUJII PE ALLAH imi fac ori ce greutate ceva suportabil, nu mi-a fost greu nimic, nici sa invat sa ma rog, nici sa port hijab, nici sa renunt la muzica, la carnea de porc (alcool nu consumam). Am inteles cine i-mi sunt adevaratii prieteni si am intalnit oameni minunati, surioare si frati la care nu as fi visat vre-o data, oameni minunati cu suflete mari si generaose. Am inteles ca tot ce ne uneste si ne face mai buni este dragostea si teama de Allah si dorinta de a ajunga in JANNAH. Desi celor din jurul meu le e greu sa ma acepte asa cum sunt acum, eu ma simt minunat si cand vad ca printre colegele mele sant fete care se abtin sa vorbeasca urat doar pentru ca sant eu prin preajma ma simt bine si multumsc lui Allah ca fac asta. Ma lupt pentru a-mi purta HIJABUL si pentru multe altele insa lupta asta imi place, nu e o framantare, e o binecuvantare e o lupta pe care insha Allah trebuie sa o castig pentru a ajunge in RAI.

Nu e greu sa imi fac rugaciunea, nici sa mananc ce este voie, nici sa ma acopar, nu imi e greu sa respect si sa adopt islamul in viata de zi cu zi, sa invat despre el sa citesc din CORAN, sa invat limba araba; e ceea ce trebuie sa fac, imi e greu cand stiu ca nu fac, ma simt ingrozitoar cand nu citesc din CORAN.

Cand nu respect ISLAMUL nu ma simt acasa, ma simt printre straini, nu vreau sa fiu acolo, sufletul meu are o casa prea frumosa si minunata aleasa de Allah Preainaltul pentru el.
تقول أختنا المسلمة"خديجة":
"عدت إلى بيتي"
يقال أن بيتك المكان الذي فيه روحك وهو حيث تشعر بإرتياح",وسوف أسرد لكم كيف تعرفت على الإسلام الحق,وقد تبدو لكم قصتي كغيرها من القصص.
أنا فتاة أبلغ السادسة عشر من عمري وولدت في عائلة مسيحية ,ولكن منذ كنت في الخامسة أو السادسة من عمري وأنا أعشق القصص العربية"شهرزاد وألف ليلة وليلة",وكنت أعتبر العالم العربي أسطورة وسحري وخاصة طريقة حياة هؤلاء الناس,ولما كبرت وبدأت أضع الأسئلة لمن حولي حول هذا العالم كانوا يجيبونني أنه عالم مغاير لنا, وهو عالم فظ غليظ وسيء ولم أصدقهم كما لم أعد أصدق الأساطير.
قبل عام الله العليّ شرح صدري وقلبي ووهبني الفرصة كي أفهم هذا العالم واتبعه.
أنا شخصية أعتبر أن أفضل الاعمال هي التي أقوم بها بنفسي دون مساعدة غيري,ولكن يلزمني الحافز.
منذ أن كنت في الثالثة عشر من عمري وأنا أتخذ القرارات وأتحمل مسؤولية هذه القرارت, ودائمًا أردت أن أكون قريبة من الله,وكنت في كل مساء أصلي له وأن يرشدني الصواب,وكنت أشعر أن الديانة التي ولدت فيها بها اشياء كثيرة ليست على ما يرام ولم أكن أملك الشجاعة في الجهر والإعتراف بذلك,وأن مكاني ليس بين النصارى (في الكنيسة كنت أشعر وكأني سائحة جاءت من مكان في أقصى الأرض,وفي عيد الفصح كنت أردد المسيح أحيي على الرغم من وضعي سؤال كيف تستغفر من خلال تضحية غيرك؟,والأسئلة تأتي تترى على الرغم من أني قرأت الإنجيل إلا أنني لم أفهم شيئًا يُذكر).
وجاءت فترة الثانوية وكان من الدروس الإختيارية مادة"تاريخ الأديان",والحمد لله فبعد أن درست الديانات القديمة وصلت إلى الإسلام,وكنت على أحر من الجمر بإنتظار هذا الدرس,في نفسي كان يحدث شيئًا رغم أن "الإسلام" كان يُدرس كأي ديانة أخرى إلا أنه أيقظ إهتمامًا غير متصور في نفسي,فبدأت أبحث عن المعلومات حول الإسلام وفي المكتات,أردت أن أقرا كتاب الكتب" القرآن" ولم أجد نسخة حتى أحضر لي معلمي ترجمة لمعاني القرآن وقرأت السورة الأولى "الفاتحة" فشعرت بغبظة عظيمة وهو يشبه الإنجيل الذي قرأت ولكنه مباشر وحسب فهمي.
الله أكبر حينها أدركت أن هذا هو الطريق الذي أبحث عنه,ودخلت الشبكة وكتبت لفتاة مسلمة على اليوتيوب وقلت لها أريد أن أعرف أكثر فأكثر عن الإسلام لأني اشعر برابطة خاصة بهذا الدين.
وجاء اليوم الذي نطقت فيه بالشهادتين وكان عبر الشبكة أيضًا لأن بلدتي ليس فيها مسجد وأهلي لم يوافقوا على إسلامي وبالتالي على ذهابي إلى المسجد.
ومنذ ذلك اليوم وكل شيء على ما يرام وعلى ما يجب أن يكون عليه,ومع صعوبة الموقف مع عائلتي إلا أن هناك حسنة فنفسي وجدت الراحة وطريقة الحياة الإسلامية والعقيدة وهدف حياتي ألا وهو عبادة الله, وإفعل كل ما هو صعب وأتحمل ,ولم يكن صعبًا أن أتعلم الصلاة أو لبس الحجاب أو أن أبتعد عن الموسيقى أو حتى أكل لحم الخنزير, والكحول لم أشربها إبتداءًا.
وفهمت من هم اصدقائي الحقيقيين وقابلت أناسًا طيبين وهم إخواني وأخواتي في الإسلام الذين لم أكن أحلم أن أحظى بهم,أناس ذوو نفوس طيبة ومدهشون وكرماء,وأدركت أن الذي يجمعنا ويجعلنا طيبين هو محبة الله والخوف منه وشوقنا في الوصول إلى الجنة.
وكل من يحيط بي يجدون صعوبة في تقبلي كما أنا "مسلمة" ,ولكني أشعر براحة وغبطة, وعندما ألاحظ أن زميلاتي يتجنبن الكلام عن الإسلام أمامي أشعر بالراحة وأحمد الله على ذلك.
أقاتل من أجل لبس الحجاب ومن أجل أمور أخرى , وهذا الأمر لن يمثل لي إحباط,فهو بركة وجهاد وبإذن الله ننتصر ونفوز بالجنة.
ليس من الصعب أن أصلي, وليس صعبًا أن أتجنب النواهي,أو أن أغطي رأسي, وليس صعبًا أن أمتثل وأطبق الإسلام في كل يوم من حياتي,أو أن أتعلم عنه أو أن أقرأ القرآن واتعلم اللغة العربية,فهذا واجب علي أن أفعله ,ولكن الصعب أن لا أفعل شيئًا, وأشعر بحزن عميق عندما لا أقرأ القرآن.
عندما لا أحترم الإسلام لا أشعر أنني في بيتي بل غريبة بين الغرباء,ولا أريد أن ابقى هناك,فروحي لها بيت جميل ومثير وهو البيت الذي اختاره الله له.
خديجة
__________________
رمضان أسم حروفه ناصعة=فالراء رحمة من الله واسعة
وميمه مغفرة منه جامعة=والضاد ضياء جنة رائعة
والألف احسان وألفة ماتعة=ونونه نُزل الصائمين ناعمة
رد مع اقتباس