عرض مشاركة واحدة
 
  #2  
قديم 09-13-2009
سليم سليم غير متواجد حالياً
عضو مرابط
 
تاريخ التسجيل: May 2009
المشاركات: 554
افتراضي رد: كيف أسلم هؤلاء....البسطاء من الناس

السلام عليكم ورحمة الله وبركاته
اليوم وبعون الله سوف أنقل لكم قصة إسلام روماني أخر وهو عارف رئيف وهو الإسم الذي اختاره بعد إسلامه"Arif Raif":
Eu sunt Arif Raif si sunt din Ploieşti, Prahova, România . Sunt un musulman fericit . As vrea sa va ofer si voua macar1% din bucuria pe care mi-a adus-o mie in inima Islamul. Sunt sigur ca daca as reusi sa daruiesc si sa plantez in inima fiecărui om de pe aceasta planeta, macar 1% din ceea ce simt eu acum, planeta ar tresalta de fericire, oamenii s-ar opri in loc pe strada si s-ar imbratisa iar apoi ar aduce slava lui Allah .

... Sunt implinite 4 saptamani de cand am spus Shahadah (Ashadu al la ilaha illa l-Lah, wa ashadu anna Muhammadar rasulu l-Lah), asistat de seikh Assim Al Hakim , prin sprijinul surorii "iman99" (Allah sa o rasplateasca pe ea si pe toti ceilalti care ii ajuta pe cei noi sa faca primii pasi pe calea Adevarului! Amin.), în prezenta mai multor frati si surori. Allah sa ii rasplateasca si sa fie multumit de toti!

SubhanAllah, de atunci ma simt ca un prunc nou-nascut. Sunt inconjurat de atentia si grija fratilor intru Islam.

Sunt mandru si nespus de fericit ca sunt musulman.

In seara in care am spus Shahadah simteam un impuls de a deschide fereastra si de a-mi striga bucuria cu glas tare. Eram coplesit de emotii si de o stare interioară care nu poate fi explicata in cuvinte.

Sunt mandru ca sunt musulman si nu ma ascund de nimeni. O spun, cu fruntea sus, tuturor celor din jur! Allah nu m-a lasat sa pier fara a cunoaste adevarul.

Este mult peste ceea ce credeam eu ... Ii multumesc lui Allah ca m-a trezit inainte de a fi prea tarziu si ca mi-a calauzit pasii spre o cale dreapta!

" De ce am ales Islamul ? " Am pus intentionat acest titlul pentru ca acum sa va demonstrez ca nu noi l-am ales, ca nu eu am ales Islamul ... ci Islamul m-a ales pe mine. M-au intrebat multi oameni de ce m-am "convertit" la "religia" Islamica ? Cum s-a intamplat asta?

In primul rand le spun tuturor ca nu m-am convertit . Cum asta?, poate se intreaba mulţi...

Cu totii ne nastem musulmani prin voia lui Allah, dar unii dintre noi ratacesc sau sunt indemnati la ratacire inca de la nastere... Alhamdulillah, eu nu m-am convertit si nici revertit ! Alhamdulillah, ci prin voia lui Allah m-am TREZIT DIN ADORMIRE SI M-AM INTORS PE CALEA CEA BUNA.W

InshaAllah. Sunt musulman acum. Sunt unul dintre cei pe care Allah i-a luat in seama si de care s-a indurat sa ii binecuvanteze cu cunoastere ridicandu-mi valul ignorantei oarbe de pe ochii si redandu-mi lumina.

In al doilea rand , le spun tuturor ca Islamul nu este o religie! Islamul este insasi viata lasata noua de catre Allah, O viata care trebuie traita dupa regulile transmise de Allah prin profetii sai si mai ales prin ceea ce ne-a lasat Profetul Muhammed (saaws) . Le mai spun ca Dumnezeu este UNUL SINGUR indiferent cum il numesc oamenii. Eu ii spun ALLAH . Insa EL are foarte multe nume si nimeni nu mai are aceste nume decat EL. SubhanAllah, de fiecare data cand spun Allah ma cuprinde emotia si o liniste interioara.

Am fost crescut de mic copil in "spirit crestinesc". Mergeam cu bunica la biserica in fiecare duminica. Mai apoi , cand am mai crescut, ma duceam singur .Ma spovedeam si ma impartaseam. Vizitam manastiri.... Insa niciodata nu m-am simtit bine in biserica si niciodata nu am simtit ca as apartine acelui loc. Aveam o neliniste interioara. Inima imi era macinata de intrebari asupra carora nu gaseam raspuns ...

Mult timp m-am intrebat oare care este adevaratul motiv (in afara sablonului dogmatic crestin-ortodox invocat de catre preoti) pentru care preotii "incatuseaza" prin botez copiii enoriasilor, de la o varsta la care ei nu se pot opune???

M-am intrebat mult timp de ce preotii repeta aproape obsesiv , enoriasilor, ca a-ti schimba religia este un pacat foarte mare, un pacat de moarte? ...

Abia mai tarziu cand am inceput sa citesc (mi-a placut mult sa citesc in adolescenta) am inceput sa inteleg putin cate putin cam ce este crestinismul, cine sunt preotii...

Am citit multe carti de teologie crestin-ortodoxa . Am citit multe carti scrise de monahi crestini ( cum ar fi de exemplu interviurile vestitului monah ortodox Cleopa Ilie) .

Am citit Biblia din scoarta in scoarta si de multe ori m-am intrebat daca macar 10% din cei pe care ii vedeam atat de "credinciosi" in biserica , batand matanii si sarutand icoane cu atata patos, au citit-o ...! Va spun eu ca majoritatea celor care merg la o biserica nici nu au habar de ce merg acolo .Daca ii intrebi incep sa se balbaie sau devin chiar violenti si spun ca ei asa s-au nascut si ca doar ei detin adevarul... Dar cand le ceri argumente sau le adresezi intrebari incomode , punandu-i in fata unor adevaruri clare ... o dau cotita si spun ca este pacat sa iti pui intrebari("Crede si nu cerceta") si sa iti schimbi religia (idei cu care preotii isi indoctrineaza enoriasii , de teama ca nu cumva sa isi piarda sursele de venit neimpozabil si trai in huzur ) . Acesti preoti manipuleaza masele de oameni in interes propriu , indepartandu-i de la calea cea buna. Ii indoctrineaza cu minciuni si fel de fel de traditii/obiceiuri (care mai degraba imi par) pagane ...sau chiar obiceiuri cu influente cabalistice. Sunt multe lucruri care se bat cap in cap si se contrazic unele pe altele ...

De curand am fost abordat de o batrana (in contextul unei discutii din care aflase ca sunt musulman) cu cateva intrebari ce m-au socat. Ulterior am aflat ca ceea ce credea dansa despre Islam erau de fapt ideile preconcepute ale preotului din sat, idei nascute(probabil) din minciunile si dezinformarea ce inunda mass media astazi. De exemplu mi-a spus ca noi musulmanii suntem o secta de oameni rai si periculosi (imi vine sa zambesc)... Apoi m-a intrebat ca de ce ne credem noi mai presus decat toti ceilalti si ne inmormantam mortii in giulgiu imitandu-l pe Iisus (pacea lui Allah sa fie asupra sa) . Ca nu avem dreptul sa il imitam si sa ne inmormantam dezbracati , inveliti doar in giulgiu si ca trebuie sa ne imbracam mortii sa ii impodobim(probabil ca pe un pom de iarna)... Am lasat-o sa termine dupa care i-am explicat ce era de explicat despre ritualurile de inmormantare islamice(asa cum m-am priceput eu) iar apoi nu stiu ce mi-a venit si i-am pus in mana carticica pe care o port tot timpul cu mine de cand am primit-o de la un frate musulman ( "Rugile si Pomenirile Musulmanului" , editata de Liga Islamica si Culturala din Romania). A deschis-o, si-a pus ochelarii si a inceput sa citeasca cu glas tare pasajele urmatoare: "O Allah, indeparteaza de mine pacatele asa cum ai indepartat Estul de Vest. Curata-ma de pacate asa cum un vesmant alb e curatat de murdarie. O Allah , curata-ma de pacate cu zapada, apa si grindina. // Cat de maret esti tu , O, Allah, si Tie ti secuvine toata slava. Binecuvantat este numele Tau si maret este rangul Tau si nu exista alta divinitate in afara de Tine. // Cu smerenie mi-am intors fata spre Cel care a creat cerurile si Pamantul si nu ma aflu printre cei care-I fac asociati lui Allah. Cu adevarat , rugaciunea mea, jertfa mea, viata mea si moartea mea sunt pentru Allah, Stapanul lumilor, care nu are pe nimeni egal; aceasta mi-a fost poruncit si sunt dintre cei care se supun. O Allah tu esti stapanul absolut, nu exista alta divinitate in afara de Tine. Tu esti Domnul meu si eu sunt robul Tau. " Apoi s-a oprit , si-a dat ochelarii jos si s-a uitat cu uimire catre mine vizibil impresionata de ceea ce citise. A tacut cateva secunde si mi-a spus exact asta: " Eu credeam cu totul altceva. Acum am inteles ca ceea ce credeam eu era gresit si iti multumesc ca m-ai linistit in aceasta privinta. Musulmanii sunt foarte credinciosii si intradevar cred in acelasi Dumnezeu care ne-a creat pe toti." Dupa ce a spus asta a schimbat subiectul discutiei si nu a mai spus nimic ...

SubhanAllah, Nu am gasit nimic mai limpede, mai curat, mai clar, mai precis si nealterat decat este Islamul. Ma simt un om implinit.

Citesc Coranul si simt cum cunoasterea ma invaluie si ma poarta catre Adevar cu fiecare litera care imi trece prin fata ochilor.

Am citit si din scrierile altor religii ... Nimic nu se compara cu Coranul. Alhamdulillah. Nimic nu este mai adevarat decat ceea ce ne-a adus noua Profetul Muhammed (saaws) !

Am fost unul dintre norocosii alesi de Allah . Am citit ... Mi-am pus intrebari si am gasit raspunsuri ... Am comparat... InshAllah si am gasit Adevarul. Sunt inca plin de stangacie si mai am foarte mult de studiat. Nu am studiat nici macar 2% din cate ar trebui... Insa am studiat indeajuns incat sa ma luminez si sa il gasesc pe Allah .

Profetul Muhammed(saaws) nu a fost trimis de catre Allah pentru a contrazice pe toti ceilalti trimisi inaintea Lui . Nu . EL a venit pentru a incheia ceea ce ramasese neterminat. Islamul este insasi credinta in Dumnezeu, in ALLAH . " Toti oamenii se trag din Adam si Eva, un arab nu este superior unui ne-arab si un ne-arab nu este superior unui arab, asa cum nici un alb nu este superior unui negru si nici un negru nu este superior unui alb decat in evlavie si indeplinirea de fapte bune. Toti musulmanii sunt frati. Nici un musulman nu ar trebui sa ia in posesie ceva care apartine unui alt musulman decat daca i s-a permis acest lucru. Deci, nu fiti nedrepti cu voi insiva.(...)O, oameni buni! Nici un Profet nu v-a mai veni dupa mine si nici o alta religie nu se va mai naste. Ganditi-va bine la ceea ce v-am spus. Voi lasa dupa mine doua lucruri, pe care daca le veti urma, nu va veti rataci de la Calea ce Dreapta; acestea sunt: Coranul cel Sfant si Sunnah (Traditia mea).[Din Ultima predica a Profetului Muhammed , Pacea si Binecuvantarea lui Allah sa fie asupra sa]. A fi musulman inseamna a fi un credincios adevarat si a-i sluji lui Allah cu daruire si cu fapte bune . Muhammed(saaws) a fost ultima noastra sansa , ultimul deget pe care Allah l-a intins omenirii spre salvare .

Prima scanteie

Acum cativa ani (sa tot fie vreo 5-6), cand inca nu stiam prea multe despre Islam, m-am imprietenit cu un musulman din Maroc venit aici la studii . Intr-o zi de vineri am mers cu el la Moschee. L-am intrebat daca am voie sa intru si mi-a spus ca pot sa intru dar sa stau langa el si sa fac intocmai ceea ce face el, urmandu-l pas cu pas. Atunci am simtit pentru prima data scanteia unui sentiment ce nu isi gaseste explicatia in cuvinte ... Nu intelegeam limba in care rugaciunea era spusa, dar inima mea se ruga pentru prima oara cu adevarat lui Allah. Sentimentul a fost atat de puternic incat m-am speriat si nu am inteles pe moment ce se intampla cu mine. Apoi nu am dat atentie o buna perioada de timp...

Din nefericire , la scurt timp dupa acea intamplare, m-am certat cu prietenul respectiv si m-am reintors in ratacire ,fugind de intrebarile pe care mi le punea inima in legatura cu ceea ce am simtit atunci , in acea zi de rugaciune, de la moschee.

Acum aproape 3 ani, coplesit fiind de campaniile demonice de la TV ,ce se duceau impotriva Islamului, si vazand ca pe zi ce trece fenomenul ia amploare , am inceput sa imi pun din nou intrebari... Cui foloseste toata aceasta lupta si de ce se zbat cu totii atat de tare incercand sa convinga prin orice mijloc ca Islamul este rau si urat ?!?

Am inceput sa ma documentez, sa cercetez, sa caut ... Allah sa fie slavit ! Asa am inteles ce am simtit atunci in acea zi la moschee. Atunci , in acea zi , Allah mi-a dat un semn si mi-a soptit la ureche, Alhamdulillah, ca m-a ales pentru a ma scoate din randul celor rataciti.

M-am documentat si am inceput (asa macar putin cate putin) a contracara campania de demonizare si de denigrare a adevarului lui Allah. Am cautat surse si am inceput sa citesc din nou . Am invatat sa pun intrebari si sa dau raspunsuri. Pe cat am putut, acolo unde cineva spunea o minciuna despre Islam , ma duceam si cautam aducand argumente reale care desconspirau intentiile marsave ale unora si incercarile lor de a profita de necunoasterea oamenilor , impunandu-le minciuni si neadevaruri marsave.

Islamul inseamna Pace, adevarata credinta in Allah. Islamul este un mod de viata . Islamul este insasi viata intru Allah. Islamul este iubire , bunatate, blandete, cinste, curatenie, demnitate ... Cel care traieste pentru Islam si in Islam , ar trebui sa fie un exemplu de moralitate. Islamul este miracolul pe care Profetul Muhammed (saws) ni la revelat noua spre salvarea noastra.

Islamul este tot ceea ce este mai bun in acest Univers !

La fiecare pas al nostru ni se arata cate un semn de la Allah. Pana nici macar frunza din copac nu pica fara voia lui Allah.

Este trist ca sunt multi oameni care merg cu ochii deschisi pe strada , dar sunt orbi si nu vad ...

Poate ca sunt multe lucruri pe care as fi vrut sa vi le spun in aceasta postare si pe care am uitat sa le spun... Sa imi scuzati indaratnicia si unele greseli (daca au fost facute) . Sunt totusi un "nou nascut" .

As mai putea scrie mult , dar prefer sa ma opresc pentru moment aici .

Sunt fericit ! Sunt musulman acum !

Allah sa fie multumit de voi toti !

Allah sa coboare binecuvantarea Sa si sa ne calauzeasca pasii ,zi si noapte , pe caile cele drepte!

Allah sa ne binecuvinteze cu intelepciune si cunoastere !

“Cel care a facut un bine cât un graunte de colb, îl va vedea, ~Du
يقول:اسمي عارف رائيف من مدينة بلويشت مقاطعة براهوفا في رومانيا,وأنا مسلم سعيد وأود أن أقد لكم ولو ب 1% من السعادة التي في قلبي والتي منحني إياها الإسلام,وأنا متاكد لو أنني أنجح أن أزرع في قلوب البشر لو 1% مما أشعر به الآن لقفزت الأرض برمتها فرحًا ولتوقف الناس كلهم في الشوارع يعانقون بعضهم بعضًا ولحمدوا الله .
قد مضى أربعة اسابيع على نطقي الشهادتين"أشهد أن لا إله إلا الله وأشهد أن محمدًا رسول الله" بمساعدة الشيخ عاصم الحكيم وبواسطة أخت لنا مسلمة هي "إيمان 99"(جزاها الله خيرًا وكل من ساعدنا في طريقنا إلى الحق),وتمت بحضور حشد من الإخوة والأخوات جزاهم الله خيرًا.
سبحان الله منذ ذلك اليوم وأشعر كأنني مولود جديد ومحاط برعاية وإهتمام إخواني في الإسلام.
أنا فخور جدًا كوني مسلم وكلي سعادة.
في الليلة التي نطقت بها الشهادتين شعرت بحافز يأزني أن أفتح النافذة وأصرخ بأعلى صوتي فرحًا,وأحسست بوجدان وحالة داخلية لا تستطيع الكلمات التعبير عنها.
أن فخور بإسلامي وأقولها على الملأ دون حجاب ولكل من حولي,الله لن يدعني أهلك دون أن أعرف الحق.
إنه أمر أكبر وأكثر مما ظننته...أحمد الله أن هداني الخطوات نحو الحقيقة.
لماذا اخترتُ الإسلام؟:لقد وضعت هذا العنوان متعمدًا قاصدًا لأنني سوف أثبت لكم أنني لم أختر أنا الإسلام بل الإسلام هو الذي اختارني...لقد سألني كثير من الناس :لماذا تحولت إلى الدين الإسلامي؟ كيف حدث هذا؟.
وأجيبهم:أولًا أنا لم أتحول إلى الإسلام, وقد يتساءل أحدهم وكيف هذا؟
كلنا نولد على الإسلام بمشيئة الله ,ولكن بعضنا يتوه ويضيع وبعضنا يُقسر على الضياع ومنذ ولادته...الحمد لله أنا لم أتحول إلى الإسلام ولم أغير ديني,الحمد لله وبإرادته استيقظت من سباتي وعدت إلى الطريق الصواب.
إن شاء الله أنا مسلم وواحد ممن منحهم الله رعايته ورحمته وباركهم بالمعرفة التي أزالت أمواج الجهل على أعيني ووهبتني النور.
ثانيًا:أقول لهم الإسلام ليس دين فقط وإنما هو الحياة التي وهبها الله عباده,إنها الحياة التي يجب عيشها حسب أحكام الله التي أوحاها إلى رسله وبالذات الأحكام التي جاء بها الرسول محمد عليه الصلاة والسلام.
وأقول لهم أن الله واحد بغض النظر عن الأسماء التي يتداولها الناس,أنا أقول هو الله ,ولكن له أسماء كثيرة لا يعلمها إلا هو.
سبحان الله في كل مرة عندما اذكر أسم الله يقشعر بدني واشعر بسكينة تنزل في قلبي .
لقد نشأت في جو نصراني,وكنت اذهب مع جدتي إلى الكنيسة كل يوم أحد,وبعد أن كبرت أصبحت أذهب لوحدي,وكنت أذهب لطلب الغفران والإعتراف بالذنوب,وزرت الصوامع والأديرة ولكني لم أكن أشعر أنني جيدًا في الكنيسة ولم أشعر أنني واحدًا من هؤلاء.
وكانت تلازمني حالة نفسية سيئة,وقلبي كانت تعتصره اسئلة لم أجد لها أجوبة.
لقد سألت نفسي كثيرًا ما هو السبب الحقيقي(عدا الشروحات في العقيدة المسيحية الأورثوذكسية التي يبثها الرهبان) في إحتناك الأطفال بالتعميد وهم في عمر لا يستطيعون الرفض أو الإعتراض؟.
وتساءلت لماذا يردد الرهبان دائمًا وبإلحاح أن تغيير الدين هو خطيئة كبيرة, بل خطيئة تؤدي إلى الموت.
وفي الوقت الذي بدأت فيه أقرأ(وكنت مولعًا في صباي بالقراءة) شيئًا فشيئًا بدأت أفهم ما هي المسيحية ومن هم الرهبان.
لقد قرأت كثيرًا عن الديانة المسيحية الأورثوذكسية ,وقرأت كتبًا كثيرة كتبها البطاريك الأورثوذكس (مثل البطريك المشهور كليو إيليا).
لقد قرأت الإنجيل من الجلدة إلى الجلدة مرات ومرات ,وسألت نفسي لو أن 10% من هؤلاء الذين يأتون إلى الكنيسة ويقبلون الصور والتماثيل بكل حرارة قرأوا الأنجيل؟.
أنا أقول لكم إن معظم الذين يذهبون إلى الكنيسة لا يعرفون لماذا يفعلون هذا الأمر.
وإذا سألت أحدهم يبدأ في التلعثم أو يصبح فظًا ويقولون هكذا وُلدنا وأنهم وحدهم على حق.
وعندما تطلب منهم أدلة أو تسألهم أسئلة عصيبة وتضعهم تحت الحق الواضح,يتهربون ويقولون إثم أن تضع مثل هذه الأسئلة( آمن ولا تبحث), وإثم أن تغير دينك(الأمر الذي يزعج الرهبان والقساوسة ورعاياهم المتشددين خوفًا من أن يخسروا مصدر رزقهم وعيشهم البحبوحة),هؤلاء الرهبان يتحكمون ويوجهون الناس لمصالحهم الخاصة مبعدين الناس عن طريق الحق,ويحشون عقولهم بالأكاذيب المتنوعة والعادات والتقاليد_والتي في نظري هي كفر- وحتى التقاليد المفعمة بالقبالة,وهناك أمور تضرب بعضها بعضًا وتعارض نفسها.
حديثًا جرى بيني وبين امرأة عجوز(من خلال سياق بعض النقاشات والتي منها عرفت أنني مسلم) نقاش وسألتني بعض الأسئلة التي صدمتني,عرفت بعدها أن هذه العجوز لديها أفكار مسبقة عن الإسلام أخذتها عن قساوسة قريتها,وهي أفكار نبعت عن أكاذيب وتضليل إعلامي الذي تزخم بها وسائل الإعلام في أيامنا هذه.
وكان مما قالته لي أننا نحن المسلمون طائفة كلنا سيئون وخطرون(وكدت أبيتسم),وبعدها سألتي لماذا نحن المسلمون نعتبر أنفسنا أعلى من الأخرين وندفن موتانا بلحد مقلدين المسيح(عليه السلام),وأنه لا حق لنا أن نقلد المسيح وأن ندفن موتانا عراة,بل يجب علينا أن ندفنهم بثيابهم وـن نزوقهم(كما شجرة الميلاد)...تركتها تنهي كلامها وبعدها شرحت لها أحكام دفن الموتى (كما فهمتها),وبعدها ولا أعرف لماذا ناولتها كتيب أحمله معي منذ اسلمت عن"الصلاة والزكاة في الإسلام",طبع من قبل اللجنة الإسلامية والثقافية في رومانيا,فتحت الكتيب ووضعت نظاراتها على عينيها وبدأت تقرأ بصوت عال :"اللهم باعد بيني وبين خطاياي كما باعدت بين المشرق والمغرب، اللهم نقني من خطاياي كما ينقى الثوب الأبيض من الدنس اللهم اغسلني من خطاياي بالماء والثلج والبرد","سبحانك اللهم وبحمد ك وتبارك اسمك وتعالي جدك ولا إله غيرك","وجهت وجهي للذي فطر السموات والأرض حنيفاً وما أنا من المشركين، إن صلاتي ونسكي ومحياي ومماتي لله رب العالمين، لا شريك له وبذلك أمرت وأنا من المسلمين اللهم أنت الملك لا إله إلا أنت، أنت ربي وأنا عبدك,ثم توقفت فجأة ورفعت نظاراتها عن أعينها ونظرت إلى بدهشة وبدا عليها التأثر بما قرأت وقالت لي بالضبط:"كنت أعتقد غير هذا,الآن فهمت أن ما كنت أعتقده خطأ,وأشكرك لأنك أثلجت قلبي من هذه الناحية,إن المسلمين مؤمنون حقًا ويؤمنون بنفس الرب الذي خلقنا جميعًا ",وبعدها غيرت موضوع النقاش ولم تقل شيئًا.
سبحان الله ,لم أجد شيئًا أكثر نقاءًا ولا نظافة ولا وضوحًا ولا دقة ولا يعتريه اللوث من الإسلام.اشعر أنني أنسان مكتمل.
أقرأ القرآن وأشعر كيف أن المعرفة تلفني وتأخذني نحو باب الحق مع كل حرف يمر أمام أعيني.
قرأت الكتابات الأخرى ولكن لا شيء يضاهي القرآن,الحمد لله.
ليس هناك شيء أكثر حقيقة من الذي أتانا به الرسول عليه الصلاة والسلام.
لقد كنت من أصحاب الحظ الذين اختارهم الله...لقد قرأت وسألت ...فوجدت الجواب...وقارنت ...وإن شاء الله وجدت الحقيقة.
ما زلت اشعر بالعزيمة والقوة ولدي الكثير مما يجب أن أدرسه,لقد درست القليل لا يجاوز 2% مما يجب ...ولكني درست القدر الذي يؤهلني أن أجد النور وأجد الله.
الرسول عليه الصلاة والسلام لم يأت ليخالف وينهاض ما تقدم من رسل ,لا,هو جاء ليكمل ويتمم ما بقي غير كامل وتام.الإسلام هو الإيمان بالرب أي الله.
ويذكر بعد ذلك بعض أحاديث الرسول عليه الصلاة والسلام منها:"كلكم لآدم وآدم من تراب,ولا فرق بين عربي ولا أعجمي إلا بالتقوى,إنما المسلمون إخوة,...وغيرها, ويقول بعد ذلك: أن تكون مسلمًا يعني أن تكون مؤمنًا حقًا,وأن تعبد الله بكل حرارة وأن تعمل عملًا صالحًا.
محمد عليه الصلاة والسلام كان أخر فرصة لنا,وأخر إصبع مده الله لنا لينقذ البشرية.
الشرارة الأولى:
قبل خمس أو ست سنوات لم أكن أعرف عن الإسلام شيئًا,تصاحبت مع مسلم من المغرب جاء للدراسة في رومانيا,في يوم جمعة ذهبت معه إلى المسجد ,وسألته هل يمككني أن أدخل معك المسجد,فقال نعم ولكن إجلس بجانبي وافعل كما أفعل أنا,واتبعته خطوة خطوة,ولأول مرة أشعر بشرارة تؤجج مشاعري لم أجد لها تفسيرًا ولا تعبيرًا,ولم أكن أعرف شيئًا من اللغة التي يتكلمونها ومع ذلك فقد شعرت أن قلبي لأول مرة يصلي بحق لله.
هذا الشعور كان قويًا لدرجة أنني أوجست خيفة ولم أع آنذاك ما الذي يحصل معي.وبعدها لم أعر هذا أهمية فترة من الزمن.
ولسوء الحظ فقد تخاصمنا أنا وصديقي المسلم وعدت إلى سابق عهدي في الضياع, هاربًا من الأسئلة التي خامرتني منذ تلك اللحطة التي كنت فيها أصلي في المسجد.
قبل ثلاث سنوات والإعلام والتلفزيون يعج بالحملات الشيطانية عن الإسلام,ورأيت كيف تتعاظم هذه الظاهرة بدأت أضع أسئلة من جديد,من الذي يستفيد من هذه الحملات والمعارك ضد الإسلام,ولماذا يتفانى الكل في إظهار الإسلام أنه سيء وقبيح؟.
بدأت أدرس وأنقب وأبحث ...الحمد لله فهكذا فهمت ما شعرت به في المسجد آنذاك, وفي ذلك اليوم بعث الله لي بإشارة وكأنه همس في أذني,الحمد لله الذي اختارني من بين القطيع الضائع.
درست (شيئًا فشيئًا) وبدأت أتتبع الحملات المسيئة للإسلام ,وبحثت عن مصادر وقرأت من جديد ...وتعلمت أن أضع أسئلة وأن أجد الأجوبة, قدر إستطاعتي مدافعًا عن الإسلام اينما وجدت القوم يتحدثون عنه,كاشفًا أكاذيبهم وفاضحًا نواياهم الخبيثة ومحاولات بعضهم إستغلال جهل الناس .
"الإسلام يعني السلام,الإيمان الحق بالله,الإسلام هو نظام حياة,الإسلام هو الحياة من أجل الله,الإسلام يعني المحبة,الصلاح,الإحسان,الأمانة ,الطهارة,الكرامة...الإنسان الذي يعيش من أجل الإسلام وفي الإسلام يجب أن يكون قدوة في المثالية والروحانية.
الإسلام هو المعجزة التي بلغنا إياها الرسول عليه الصلاة والسلام لينقذنا.
الإسلام هو كل ما هو جيد وحسن في هذا الكون.
في كل خطوة نرى آيات الله ,وحتى ورقة الشجرة لا تسقط إلا بإرادة ومشيئة الله.
إنه لمن المحزن أن ترى الناس يمشون في الشوارع وعيونهم مفتوحة ولكنهم أعمياء ولا يرون...
قد تكون هناك أمور كثيرة أود أن احدثكم بها...وقد نسيتها...فمعذرة على تطفلي وأخطائي(إن وجدت). فأنا ..."مولود جديد".
ما زال بجعبتي ما أحدثكم به ولكني أستكفي بهذا القدر.
*أنا سعيد..فأنا مسلم الآن
*رضي الله عنكم جميعًا
*لينزل الله بركاته ويهدينا الصراط المستقيم,في الليل والنهار
*الله يبارك لنا في الحكمة والمعرفة
يقول الله تعالى:"فَمَن يَعْمَلْ مِثْقَالَ ذَرَّةٍ خَيْراً يَرَهُ ".
__________________
رمضان أسم حروفه ناصعة=فالراء رحمة من الله واسعة
وميمه مغفرة منه جامعة=والضاد ضياء جنة رائعة
والألف احسان وألفة ماتعة=ونونه نُزل الصائمين ناعمة
رد مع اقتباس